Nigiri sushi

Stejně, jako je pro Čechy typické knedlo, vepřo, zelo, pro Italy pizza, je pro Japonce neodmyslitelné sushi. Jelikož je sushi velice zdravým jídlem, které neobsahuje tuky a jiné látky neprospívající lidskému zdraví, rychle se rozšířilo i do ostatního světa, Českou republiku nevyjímaje. V Praze i v dalších městech vznikají sushi bary, kde máte příležitost ochutnat pravé japonské sushi. Málokdo ví, že existuje spousta různých druhů sushi. Jedním z nich je například nigiri sushi. V japonštině se říká a píše nigirizuši, jelikož pokud tvoří slovo sushi příponu za jiným slovem, píše se pak se „z“.

Pokud použijeme českého překladu, jsou nigiri sushi malé hrudky rýže, na které se pokládá obvykle plátek syrového nebo uzeného lososa, grilovaný úhoř Unagi, vaječná omeleta, tuňák,makrela,chobotnice. Postupuje se tak, že se nabere do ruky hrudka rýže pomocí polévkové lžíce a vytvoří se z ní podélná hrudka. Její vršek se potře pastou wasabi a pak se přikládají výše uvedené suroviny. Jako ozdoba se může použít proužek mořské řasy, kterou se vzniké nigiri sushi obtočí. Podává se s marinovaným zázvorem a sójovou omáčkou, do které se přimíchá wasabi. Pokud však budete konzumovat omáčku a wasabi každé zvlášť, naučíte se rozlišovat a kombinovat jednotlivé chutě.

Mezi druhy velice podobné nigiri sushi patří například temari sushi. Připravuje se naprosto stejným způsobem a se stejnými surovinami jako nigiri sushi samotné, jen s tím malým rozdílem, že z rýže se neformuje váleček, ale koule. Dalším podobným druhem je sashimi sushi, což je pokrm ze syrových ryb naaranžovaných na talíři, nebo chirashi sushi, které se skládá z vrstvy okyselené rýže, na níž se kladou ryby, zelenina, vejce a jiné suroviny podle chutě.

telefon
telefon 777 970 030